Aktywny i bezpieczny wypoczynek nad wodą

 

Tegoroczne wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi wiele pięknych i słonecznych dni, które aż dopraszają się, by spędzić je na łonie natury. Jedną z najpopularniejszych wakacyjnych destynacji Polaków jest morze Bałtyckie oraz liczne malownicze jeziora ukryte głównie w poglacjalnym krajobrazie Polski północnej. Coraz częściej decydujemy się także na wczasy zagraniczne, kiedy to zdecydowanie najchętniej odwiedzamy nadmorskie kurorty. Bez względu na to czy spędzamy wakacje w Polsce czy też za granicą, każdemu wypoczywającemu nad wodą, przyda się garść inspiracji jak najlepiej spędzić ten czas, a także jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i przede wszystkim swoich dzieci.


Pierwszym skojarzeniem z wczasami nad wodą jest oczywiście pływanie czy też po prostu beztroskie pluskanie się w wodzie. Niezwykła frajda płynąca z przebywania w wodzie to wynik wrażenia, że nie obowiązują tam prawa grawitacji. Woda umożliwia nam zatem robienie rzeczy, które dla większości z nas są niedostępne na lądzie: skoki, fikołki czy przyjemne unoszenie się na powierzchni. W jaki sposób możemy czerpać z tego doświadczenia jeszcze więcej zabawy? Jednym z pomysłów jest wykorzystanie dmuchańców w postaci pontonów czy o bardziej fantazyjnych kształtach, np. zwierząt. Ciekawą alternatywą są także maski do nurkowania, które na pewno spodobają się odkrywcom ciekawym, co kryje dno akwenu.

                           Elacom maska do nurkowania płetwy zestaw

Pamiętajmy jednak, że zarówno amatorzy dryfowania po powierzchni, jak i nurkowania, przez cały czas powinni zwracać uwagę na bezpieczeństwo wodnych przygód. Podstawową zasadą dotyczącą dorosłych i młodzieży jest bezwzględne unikanie kąpieli po spożyciu alkoholu. Nawet niewielkie porcje tej substancji mogą bowiem zaburzyć naszą ocenę własnych umiejętności, prowadząc do brawury, a także ograniczyć naszą wydolność podczas wysiłku, z jakim wiąże się przebywanie w wodzie, a zwłaszcza pływanie czy nurkowanie.

Do żelaznych zasad bezpieczeństwa dla najmłodszych należy natomiast używanie dmuchanych rękawków, dzięki czemu mamy pewność, że dziecko będzie utrzymywało się na powierzchni wody i ograniczamy prawdopodobieństwo niebezpiecznych incydentów podczas jego zabawy w wodzie. Pamiętajmy także, by nie korzystać ze zbiorników wodnych, których dna nie znamy (dotyczy to zwłaszcza skoków) i przez cały czas nie spuszczać z oczu naszych bawiących się w wodzie pociech. Poza tym, gdy to możliwe, powinniśmy wybierać strzeżone kąpieliska. Obecność ratownika to większe bezpieczeństwo i większy spokój ducha.

                                      Elacom rękaw dmuchany pływaczek

Część amatorów wypoczynku nad wodą za jego główny atut uznaje jednak plażowanie. Nie można zaprzeczyć, że opalanie się czytając ulubioną lekturę w pięknych okolicznościach przyrody czy kreatywne zabawy w piasku to także doskonały sposób na doładowanie wyczerpanych baterii. Plaża to jednak zarazem logistyczne wyzwanie. W jaki sposób można ułatwić sobie czas spędzany na słonecznych kąpielach? Dobrym pomysłem będzie na pewno skorzystanie z maty. Matę można rozłożyć na plaży, by izolowała nas od wszędobylskiego piasku. Dzięki temu, że większość mat jest wykonana z tworzyw sztucznych, zadbamy o ich czystość łatwiej niż w przypadku zwykle wybieranych ręczników czy kocyków. Mata może być także bazą, na której zbudujemy nasze plażowe stanowisko.

Elakom mata plażowa leżak stelarzElakom mata plażowa koc piknikowy duży

Najmłodsi, którzy w przeciwieństwie do dorosłych preferują zwykle pozostawanie na plaży w ciągłym ruchu, z pewnością docenią namioty plażowe. Te lekkie i łatwe w transporcie konstrukcje nie tylko pozwalają zażyć w dowolnym momencie chwili w cieniu, ale też mogą

 

stanowić element budowli wznoszonych przez dzieci z mokrego piasku. Namiot jako część zamkowego kompleksu z fosą wzniesionego na plaży? Proszę bardzo!

Plażujący powinni mieć cały czas na uwadze limitowanie ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Jest to istotne zwłaszcza w godzinach, gdy Słońce znajduje się w zenicie, wówczas prawdopodobieństwo nieszczęśliwych wypadków, na przykład zasłabnięcia, rośnie. Nie zapominajmy zatem o odpowiedniej ochronie skóry poprzez dobrej jakości krem z filtrem oraz okularach przeciwsłonecznych. Nieoceniona będzie także butelka wody, która pozwoli nam ugasić pragnienie i uzupełnić stracone płyny. Nie spuszczajmy także z oczu swoich pociech, bo łatwo zgubić dziecko, zwłaszcza w przypadku zatłoczonych nadmorskich plaż.

Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa wskazanych powyżej, pomoże w spokoju ducha cieszyć się relaksującym wypoczynkiem w wodzie lub na plaży. Opisane akcesoria, takie jak dmuchańce, maski do nurkowania, rękawki, maty i namioty plażowe, pozwolą natomiast wycisnąć nam i naszym pociechom maksimum frajdy z wakacyjnego wypoczynku!